Miał szeroki, szczery uśmiech, a także przyjemny wygląd i silną postawę, z której biła witalność i pewność siebie. Mimo to, jego wystąpienia przed kamerą nie były ani elokwentne, ani inspirujące. Tak wspomina 39. prezydenta Stanów Zjednoczonych Jimmy’ego Cartera, jego wieloletni doradca Zbigniew Brzeziński. Jak to możliwe, że człowiek, którego widzimy na zdjęciu, tak słabo wypadał przed kamerą?

 

Czy wygląd wystarczy, aby dobrze wypaść przed kamerą?

 

 

Mało kto wie, że Jimmy Carter był kaznodzieją, zanim zajął prezydencki fotel w Białym Domu. Mimo to, gdy występował w telewizji sprawiał wrażenie, jakby był zażenowany. Wniosek? Wygląd, wiedza, a także doświadczenie w przemawianiu to jedno, a obycie przed kamerą to drugie!

Podobne zjawisko obserwujemy dzisiaj w przypadku nauczycieli, którzy wzięli udział w programie „Szkoła w TVP”. Małgorzata Kutrzeba, nauczycielka historii, która prowadziła lekcje dla klasy piątej, w wywiadzie dla WP powiedziała tak:  – Jestem nie tylko nauczycielem, ale również i metodykiem oraz doktorem nauk humanistycznych. Jestem autorką książek, moi uczniowie są laureatami konkursów, pracuję z uczniami od ponad trzydziestu lat. Pomimo tego podczas pierwszego nagrania, gdy miałam napisać na tablicy: „Polska Bolesława Chrobrego”, stres wziął górę i po literce „o” nie wiedziałam, co dalej robić”. Zobaczmy, jakie wnioski z tych bolesnych doświadczeń mogą wyciągnąć ci, którzy stoją przed podobnymi wyzwaniami.

 

Kluczem do sukcesu jest przygotowanie.

 

 

Aby dobrze przygotować się do wystąpienia przed kamerę potrzeba czasu. Ile? To zależy! Od czego? Od wiedzy i doświadczenia prowadzącego, od wiedzy i liczby odbiorców, od czasu i wagi wystąpienia, od formy wystąpienia (czy ma to być wykład czy warsztat) itd.

Czym innym jest jednak siła psychiczna i nastawienie. Nad tym pracuje się dniami, miesiącami a nawet latami. Dlaczego tak długo? Bo pewność siebie budujemy, podejmując się nowych prób i ćwicząc nabyte umiejętności w praktyce. Gdyby nauczyciele mieli więcej czasu, mogliby z pewnością dopracować plan lekcji. Ale niezmiernie trudno jest w ciągu 24 godzin uzyskać swobodę i lekkość wypowiedzi.

Widać to na przykładzie nauczycielki, która na antenie TVP postanowiła zainteresować uczniów i zadała im zagadkę. Co więcej, odegrała przed kamerą aktorską etiudę. Pomysł świetny, ale zabrakło swobody i luzu w wykonaniu. Nauczycielka wykonywała gesty sztywno, nieporadnie, a przy tym była mocna spięta. Gdy oglądałem tę scenkę, to z jednej strony byłem pełen podziwu za to, że odważyła się na taką formę. Z drugiej strony, zamiast skupić swoją uwagę na zadaniu, myślałem tylko o tym, czy nauczycielka wytrzyma tę presję i dotrze do mety? Ciekaw jestem Twojej opinii. Obejrzyj więc sam. Lekcja Szkoła w TVP

Rodzi się zatem pytanie, czy tak zaprezentowane ćwiczenie przyniesie zamierzony cel edukacyjny? Podczas wystąpienia przed kamerą niezmiernie ważna jest swoboda i pewność siebie. Pisaliśmy o tym również tu: Autentyczność mówcy Jeśli szukasz więcej podobnych artkułów, polecamy również ten: Jacek Rozenek radzi

 

 

Jak przygotować się do wystąpień przed kamerą?

 

 

Dla tych, którzy w pośpiechu przygotowują się do wystąpienia na żywo lub do wystąpienia przed kamerą, mamy cztery rady:

 

Po pierwsze: Przygotuj jak najlepiej swoją prezentację i przećwicz ją przed lustrem, najbliższą rodziną (możliwe także w czasach #zostańwdomu). Inna opcja: sam nagraj się na kamerę i odtwórz. W ten sposób wychwycisz największe niedociągnięcia oraz utrwalisz materiał. Dzięki temu będziesz miał więcej spokoju i swobody podczas finalnej prezentacji.

 

Po drugie: Jeżeli brakuje Ci aktorskiego doświadczenia, zrezygnuj z odgrywania scenek. Przed kamerą mów i zachowuj się tak, jakbyś rozmawiał z grupą na żywo.

 

Po trzecie: Jeśli cokolwiek pójdzie nie tak, poproś producenta, operatora lub reżysera o powtórzenie nagrania. Tu chodzi o Twój wizerunek, więc masz prawo domagać się zmian.

 

Po czwarte: Przed rozpoczęciem nagrania i w trakcie, powtarzaj sobie w myślach: „To tylko nagranie. Im swobodniej się zachowam, tym lepiej wypadnę”.

 

 

Ku pokrzepieniu serc

 

 

Czasu nie cofniemy. Wiemy jednak, że z każdą lekcją jest coraz lepiej. Jeśli jesteś pracownikiem nauki i potrzebujesz wsparcia przy opracowaniu lekcji on-line napisz lub zadzwoń. Pomożemy! Dla tych, którzy nie boją się wystąpień przed kamerą również mamy ciekawą propozycję 😊

 

Chcesz wystąpić przed kamerą? TVP szuka takich osób jak Ty